Strażacy pełnili wartę honorową przy Grobie Pańskim

W kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Rzeplinie wartę honorową jak co roku przy Grobie Pańskim zaciągnęli strażacy. Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich.
Nawiązuje ona do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Zwyczaj zaciągania wart przy Bożym Grobie wywodzi się ze średniowiecza.
Tradycja ta wiąże się ze sprowadzeniem Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego, zwanych Bożogrobcami, z Palestyny do Polski w 1163 roku. To właśnie ten zakon zapoczątkował zwyczaj budowania grobów Chrystusa w Wielkim Tygodniu oraz zaciągania przy nich straży.
Przez te kilkaset już przeszłych lat, od piątkowych wieczorów aż po niedzielne Rezurekcje, warty przy Jezusowym Grobie trzymało królewskie wojsko, dworzanie, czy też przedstawiciele bogatego mieszczaństwa. Od XIX wieku, kiedy zaczęły powstawać jednostki Straży Pożarnej, najpierw w wiejskich kościółkach, później również, w tych miejskich, warty przy Grobach zaciągali strażacy, głównie ochotnicy.
Nasi druhowie kultywują piękną tradycję wystawiania warty przy Grobie Pańskim. Strażacy rozpoczynają ją w trakcie nabożeństwa w Wielki Piątek i pełnią ją do Rezurekcji tj. do sobotniego wieczora. Wraz ze strażakami dorosłymi, grób Pański adorują strażacy z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Strażacy ochotnicy zajmują się również przygotowaniem ogniska, które jest bardzo ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Od ognia odpalana jest świeca paschalna, symbolizująca Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata”.